Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties16

Moet de kinderopvang de ouders volledig vergoeden?

In de afspraken die de brancheorganisaties met het ministerie van SZW hebben gemaakt, wordt ook een bijdrage gevraagd van de kinderopvangorganisaties. De BVOK maakte bezwaar, omdat de sector dit niet zou kunnen dragen.  
Fotolia

De BVOK geeft zelfs aan ‘ontstemd’ te zijn over de gemaakte afspraken. ‘De pijn van de regeling komt voort uit het feit dat kinderopvangbedrijven ouders, uit eigen zak, dienen te compenseren voor het verschil tussen het factuurbedrag en het maximum uurtarief.’

De sector is de afgelopen jaren geconfronteerd met tal van kostenverhogende maatregelen en wetgeving, wat zich onvoldoende heeft vertaald in de verhoging van het maximum uurtarief, aldus de BVOK.

Dit met gevolg dat veel kinderopvangorganisaties een uurtarief berekenen dat boven het maximum uurtarief ligt. ‘In een sector waar de solvabiliteit en de liquiditeit niet op orde zijn, en waar in goede tijden getracht wordt een rentabiliteit van 5% te behalen, heeft deze regeling daarom een dramatische uitwerking.’

Enkele eurocenten

Geert de Wit, bestuursadviseur  van de BMK, geeft aan dat de extra kosten, die per kinderopvangorganisatie variëren van enkele eurocenten tot dubbeltjes per uur, inderdaad zal drukken op het resultaat in een periode dat de sector het lastig. ‘Maar het alternatief is mogelijk grootschalige vraaguitval, omdat ouders hun contract gaan opzeggen als ze moeten betalen voor een dienst die niet wordt geleverd.’

Emmeline Bijlsma, directeur van de BK, beaamt dit. ‘Ik begrijp heel goed dat ondernemers in de kinderopvang zich zorgen maken. Daar is ook reden voor, net als in veel andere sectoren trouwens, zoals de horeca en de kappers.’

Evenwichtig pakket

Toch denkt Bijlsma dat er een evenwichtig pakket maatregelen is afgesproken. ‘Het doel ervan is de infrastructuur van de kinderopvang in stand te houden, ten behoeve van de noodopvang nu en zodat we snel uit de startblokken kunnen als straks de economie weer aantrekt, wat natuurlijk vroeg of laat gaat gebeuren.’

Je moet daarom je medewerkers behouden maar ook de ouders ontzien. Zij zijn tenslotte je klant. ‘We moeten zoeken naar een evenwichtige oplossing, waarbij de belangen van de sector ook op lange termijn het beste zijn gediend. Dat is lastig in een sector als de onze, waar de marges laag zijn. Ik snap die zorg van ondernemers. Daar waar de gevolgen voor de omzet groot zijn, kunnen ondernemers een beroep doen op het pakket aan noodmaatregelen dat het kabinet heeft ontwikkeld. Als ik kijk naar al die andere sectoren die getroffen worden door deze crisis, denk ik dat de kinderopvang blij mag zijn met de maatregelen die maatwerk zijn en zeer snel tot stand zijn gekomen.’

 

 

 

16 REACTIES

  1. Lees alle reacties
  2. PM er mauwt niemand. Je moet blij zijn wanneer je straks je baan nog hebt. KO’s gunnen hun medewerkers de CAO verhoging. Daar gaat het in deze niet om.

    Daarnaast is hetgeen wat uit eigen zak betaald moeten (helaas) ondernemersrisico. Veel ondernemingen zullen hun kwaliteitsplannen tijdelijk bevriezen en de nadere marktontwikkeling afwachten. Pijnlijk maar ook dat hoort bij ondernemen.

    • Lees alle reacties
    • De overheid wil, zeggen ze, dat KO-organisaties overeind blijven (20/3), echter nu komt er een voorstel wat dat niet gaat realiseren. Want precies de kosten die een onderneming maakt, mogen ze aan de ouders teruggeven! En wie tekende mee? de zgn ‘belangenbehartiger’ BK. Bedankt weer.

    • Lees alle reacties
    • Hallo Youri,
      Daar ben ik het zeker mee eens. Ik gun de medewerkers ook de cao verhoging en weet ook dat ondernemen ook betekend dat je ondernemersrisico hebt. Maar ik ben het een beetje zat dat er in deze tijd nog PM ers zijn die vinden dat de ondernemer alle risico moet dragen en er niet bij nadenken dat de ondernemers hun best doen om er voor te zorgen dat de PM ers hun baan behouden. Ook wilde ik met mijn opmerking zeggen dat de PM ers het gewoon echt goed hebben met de CAO, elke keer weer ligt er een goede CAO klaar. Ik gun de PM ers dat van harte, maar het is goed dat ze zich dit wel beseffen en dat het heel normaal is dat ieder mens iets moet inleveren in deze situatie, dus het ook normaal is als de CAO wat wordt aangepast.

    • Lees alle reacties
      • Lees alle reacties
      • Hallo Jurgen,
        Je reactie staat (ook) onder mijn tekst. Ik ga ervan uit dat je met ”schaam je” niet mij bedoeld. Als dat wel zo is moet je misschien even de teksten die ik geplaatst heb nogmaals doorlezen. Ik heb er geen moeite mee om financieel bij te dragen. Waar ik wel moeite mee heb is dat PM (en daar begon het mee) zegt dat kinderopvangorganisaties gelijk mauwen en dat de PM ers (pedag. medew). de prijs weer mag betalen omdat de werkgevers nu voor de CAO gaan liggen. Dat klinkt gelijk weer zo negatief naar de organisaties toe. Terwijl de meeste organisaties het erg goed voor hebben met hun medewerkers en met de ouders. Zelf waren wij al aan het berekenen wat we financieel voor de ouders konden doen voordat de overheid met deze compensatie kwam, omdat het zo niet goed voelt om ze voor een dienst te laten betalen die je niet mag leveren. Dus nee…ik schaam me niet. Maar ik vind wel dat iedereen wat mag bijdragen, dus ook de PM ers

      • Correct. Ben zelf ruim 10 jaar ondernemend in de sector, dus ik weet precies waarover ik spreek en wat het ons per week gaat kosten. Maar uiteindelijk zoals Jurgen stelt is de compensatie gewoon goed en snel geregeld. Opgebouwde buffers in de goede jaren moeten nu voorzien in dit ‘verlies’. We mogen als sector blij zijn dat rekeningen alsnog verstuurd kunnen worden om massale opzeggingen tegen te gaan (en daarmee direct verlies van klanten). Stel je voor dat de hele sector NOW had moeten gaan aanvragen, dan was het leed helemaal niet meer te overzien. Principieel klopt het natuurlijk niet: wij leveren als voorbeeld momenteel gewoon ruim 55% (bezettingsgraad) opvang als nood-locatie in een drukke regio. Waarbij alle cruciale beroepsgroepen ongelimiteerd & zonder extra kosten gebruik mogen maken van de opvang. En daarnaast mogen we dus tevens het verschil boven KOT tarief uit eigen zak gaan bijbetalen. De niet-kenner snapt dit niet en roept maar wat. KO’s zijn dus belast met (extra: gratis opvang) kosten, gewoon doorlopende AK’s , personele kosten (welke ook oplopen door aanzienlijke vervangingskosten gezien medewerkers met een snotneus niet mogen worden ingezet). Maar ‘principieel’ gaat nu niet op. Het zijn bijzondere tijden en die vragen om bijzondere maatregelen. Daar kun je het wel of niet mee eens zijn. Wellicht moeten klanten gevraagd worden om het verschil boven KOT tarief samen met de organisatie (welke bij-legt) in een ‘ pot te leggen’ welke daarna overgemaakt wordt aan een stichting welke het geld goed kan gebruiken n.a.v deze COVID crisis. Dat noem ik gezamenlijke solidariteit en overweeg ik sterk om straks bij onze OC onder de aandacht te brengen.

        (wellicht leest e.e.a. niet helemaal lekker: ik heb het erg druk met en de tent runnen en de eigen kids voorzien in onderwijs en een fijne dag) Sterkte en succes aan allen!

  3. Hallo PM. Jij bent duidelijk tot nu toe alleen maar in loondienst geweest en nooit ondernemer. Ik heb zelf een kinderopvang en werk wekelijks in ieder geval 60 uur, heb daarbij 1 week in het jaar vakantie. Dit doe ik met veel plezier, maar dit doe ik echt niet alleen voor mijzelf. Ik probeer voor de kinderen, ouders en zeker mijn medewerkers alles goed te regelen.. En elke keer als je het goed geregeld denk te hebben komt er weer een maatregel van de overheid en staan zeker de financien weer op zijn kop. We hebben een crises gehad, we hebben maatregelen van IKK gehad en onlangs weer de wet WAB wat allemaal enorm is gaan drukken op de financien. En in al die jaren hebben de PM ers altijd hun tredeverhoging gehad en daarnaast ook nog elk jaar een percentages loonsverhoging (zonder te hoeven staken). Nu tijdens de Corona crises krijgen al mijn medewerkers gewoon betaald, terwijl de inkomsten dalen en waarschijnlijk steeds verder gaat dalen omdat ouders hun baan gaan verliezen. Het is toch niet meer dan normaal dat de (riante) loonafspraken wat worden aangepast. Iedereen zal fiancieel iets gaan voelen van de Corona crises, dus het is normaal dat de PM ers er ook wat van gaan merken. Jij wilt toch ook blijven werken…dan moet je er ook aan bijdragen dat de kinderopvang blijft bestaan (en wees maar niet bang, de ondernemers zelf merken dit ook in hun portemonnee

  4. Tja, en nu een eigen bijdrage wordt verwacht van de organisaties gaan ze mauwen over het nieuwe cao voorstel dat helaas nét niet algemeen bindend is verklaard voor Corona. Ik zie de bui al hangen. Dan mogen de PM-ers de prijs gaan betalen omdat werkgevers nu voor het cao voorstel gaan liggen. Zo jammer.

      • Hoi Willem, draaien de houders dan ook de prijsverhoging terug die ze per 1 januari hebben doorgevoerd? En vooralsnog ben ik niet bezig met mijn evt aankomende ontslag, maar vooral een veilige en liefdevolle noodopvang bieden aan de kindjes van ouders met vitale beroepen. Niet met paniek zaaien.

        • Beste PM,

          Ik ben zelf vooralsnog niet van mening dat de cao nu moet worden bijgesteld. Maar denk dat Willem zo negatief reageert vanwege de negatieve aannames die er worden gedaan. Tevens heb ik bij de verhogingen die we hebben doorgevoerd aan onze klanten, niet rekening met een corona virus gehouden. Deze was puur gebaseerd huur- loonsverhogingen en effecten van de wetgevingen. Maw ik ben van deze tariefsverhogingen zelf niet rijker geworden. Ik begrijp dat je wellicht vanuit een ander referentiekader de zaken bekijkt en misschien heb je een werkgever die zich zo opstelt waardoor je dit zegt. Maar de meeste ondernemers hebben het goed voor met hun personeel.

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn. Heb je nog geen account, maak dan hieronder een account aan. Lees ook de spelregels.