Gaat GGD GHOR haar boekje te buiten?

Uit verschillende hoeken klinken geluiden dat de GGD GHOR haar boekje te buiten gaat bij de interpretatie en handhaving van de 3 uursregeling. ‘Uit niets blijkt dat het gebruik van tijdsblokken níét is toegestaan’, schrijven juristen Kuiper en Kroese. Slaat GGD GHOR de plank mis?

Artikel bewaren

Je hebt een account nodig om artikelen in je profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
iStock

Patricia Huisman beschrijft in het novembernummer van Management Kinderopvang hoe GGD GHOR eist dat kinderopvangorganisaties geen tijdsblokken vaststellen, maar exacte tijden hanteren.  ‘De branche heeft gelijk met haar protest tegen de interpretatie van de 3 uursregeling door GGD GHOR en moet voet bij stuk houden,’ betoogt Huisman. Ze stelt dat een wettelijke basis voor het optreden van GGD GHOR ontbreekt. Ze vindt zelfs dat ‘de ondernemers in de kinderopvang niet gehouden zouden zijn aan de Memorie van toelichting bij het Besluit kwaliteit kinderopvang en geen gehoor hoeven te geven aan de eis van GGD GHOR, die ondernemers daar ook niet op mag handhaven.’

Voet bij stuk

De GGD GHOR en het ministerie van SZW houden echter voet bij stuk. In een reactie op het stuk van Huisman laten zij weten: ‘Waar de schrijfster in het artikel aan voorbij gaat is dat in de Memorie van Toelichting staat: ‘geen exacte tijdstippen in lagere regelgeving opnemen.’ Het vaststellen van de exacte tijdstippen wil de wetgever aan de houder laten, aangezien deze de situatie op locatie het beste kan inschatten. Dat de toezichthouder wil dat de houder in zijn beleidsplan exacte tijden noemt, is daarmee juridisch volledig terecht. Tijdsblokken waarbinnen kan worden afgeweken, volstaan niet meer.’

Bijval

Maar Huisman krijgt bijval, onder meer van juristen Reinoud Kroese en Peter Kuijper. Het betoog van Huisman dat ondernemers in de kinderopvang niet gehouden zouden zijn aan de Memorie van Toelichting van het Besluit kwaliteit kinderopvang, delen Kroese en Kuiper niet. Het is volgens hen ook niet relevant.  Maar zij geven Huisman gelijk waar zij zegt dat de uitleg die de overheid aan de 3 uursregeling geeft, een wettelijke grondslag mist.  ‘…uit niets in art. 3 lid 3 a Bkkp, in het bijzonder niet uit de redactie ervan, valt af te leiden dat gebruik van tijdsblokken níét is toegestaan. Een verbod op grond van uitsluitend de MvT is daarom het papier niet waard waar het op staat. Om voornoemde redenen slaan het Ministerie van SZW en GGD GHOR in hun eerdere reactie op Huisman de plank volledig mis.’

Management Kinderopvang

Het artikel van Patricia Huisman is te lezen in het novembernummer van Management Kinderopvang. De reacties en uitleg van juristen Reinoud Kroese en Peter Kuijper zijn te lezen in het decembernummer van Management Kinderopvang. Deze verschijnt 14 december.

Geef je reactie

Om te kunnen reageren moet je ingelogd zijn. Heb je nog geen account, maak dan hieronder een account aan. Lees ook de spelregels.