Onderzoeker Dietlinde Willockx zette haar carrière aan een hogeschool on hold om een jaar aan het werk te gaan als kinderbegeleider in de Vlaamse kinderopvang. Ze wilde de sector van binnenuit leren kennen. Om het hoofd te bieden aan de grote personeelstekorten en om het werk voor kinderbegeleiders werkbaarder te maken, pleit zij ervoor dat kinderen pas vanaf 1 jaar starten met kinderopvang.
Ze


met zijn 2en 18 babys verzorgen… dat kan toch gewoon niet? ik vind het echt ongelooflijk! Ik denk wel dat het voor ouders en babys beter is om pas met opvang te beginnen rond het jaar. Al vind ik de babys wel een enorm leuke doelgroep. Anderszijds hebben we wel kinderen die starten rond 1 jaar op de opvang. Deze kinderen hebben duidelijk een veel langere wen en aanlooptijd nodig. Ze zijn zo gewend aan thuis met mama en alle aandacht (wat een goed iets is begrijp mij niet verkeerd) dat de overgang naar 1 (vreemde) medewerker op 5 kinderen echt heeeeel erg wennen is.
Vanaf 1 jaar is ook niet altijd handig, denk bijvoorbeeld aan éénkennigheid… maar 8 kindjes onder het jaar! Hoe dan!
Wat schrik ik er van dat er 5 of meer baby’s per pedagogisch professional worden opgevangen in Vlaanderen! Persoonlijk vind ik het beleid in Nederland voor baby’s heel goed geregeld en ook goed te doen op de groep. Wij zijn een kleinschalige kinderopvang en bij ons krijgen alle baby’s veel aandacht, zowel tijdens de verzorging als tijdens het spelen. Wat ik wel heel belangrijk vindt is dat er niet teveel wisselende gezichten op de groep zijn voor kinderen (en ook niet heel jaar wisselen, omdat kinderen naar een nieuwe groep gaan). Het is belangrijk dat de pedagogisch professional echt een vertrouwd (en daardoor veilig) persoon is voor het kind.
Ik zou er voor willen pleiten dat je in de aanhef van dit stuk al direct helder leest dat dit over Vlaanderen gaat, niet over Nederland! Dus niet alleen “Vlaamse onderzoeker” maar ook “Vlaamse kinderopvang”. Dan is het namelijk allemaal wat minder alarmerend. Van Vlaanderen weten we allang dat het daar voor baby’s een stuk minder “goed geregeld” is.